Własna linia hodowlana
to stworzona rodzina osobników jak najbardziej zbliżona do ideału, którą cechuje charakterystyczny wygląd .
W Polsce hodowcy, którzy mogą się poszczycić stworzeniem/wyciągnięciem własnej linii można policzyć na palcach jednej ręki. - niestety ;(
W takim razie dlaczego tak ciężko o własną linię
Ogromna część hodowców ma szczere intencję, ale fretki jakie sobie zostawiają są dalekie od założeń, zdarza się też że kupują fretki od innych hodowców- bo coś ich w nich ujęło, jednak nie wykazują one pożądanych cech.
W efekcie czego ideały stają już na założeniach.
Jak stworzyć linie idealną:
- Selekcja fretek hodowlanych - to PODSTAWA!!!
Być nieugiętym i patrzeć na fretki do hodowli z punktu widzenia hodowlanego - tylko i wyłącznie.
- Zdobywać doświadczenie - przez kontakt z innymi hodowcami, uczestnictwo w wystawach i ocenach hodowlanych
- Pierwsza fretka powinna mieć znane pochodzenie ( im dłuższe tym lepiej) i min dobrą ocenę hodowlaną - nam zawsze wydaje się że nasze zwierze jest wyjątkowe. Pozwólmy wypowiedzieć się innym i przyjmijmy ta opinie z pokorą
- Pamiętaj, że sam przydomek nic nie gwarantuje, kojarz fretki tak aby uwydatnić pożądaną cechę , ale nie dobieraj wyłącznie w jednej płaszczyźnie.
- Zostawiaj najlepszego osobnika z miotu i nie dokupuj fretek z zewnątrz - wyjątki stanowią oczywiście ideały z dobrych domowych hodowli, rzecz jasna z porządnym drzewem genealogicznym. Ale tych wyjątków (definicja słowa wyjątek) nie powinno być wiele, pomyśl co z ciebie byłby za hodowca, skoro wolisz obce fretki ponad te które się u ciebie rodzą/sam tworzysz
- Idealnie jest gdy rodzice twojej fretki mają identyczne cechy, wiadomo wtedy, że twoja fretka nie jest dziełem przypadku i cechy te będzie przekazywać dalej.
- Zacznij hodowle od fretek zbliżonych do siebie wyglądem/budową
- Zrezygnuj z imbreedu ( do genotypowej hodowli potrzebna jest znajomość i charakterystyka min 4 pokoleń). Dobry hodowca przede wszystkim uzdrawia !!!
- Nie bierz do hodowli osobników z widocznymi wadami/wiadomymi genetycznymi (np polidaktylia, wnętrów, fretek z alergią czy głuchotą)
- Zrezygnuj z linii jeśli daje ona chore maluchy ( np zdeformowane,z nadliczbową liczbą palców, bez oczka, z chłoniakiem i każda inna anomalią). Dobry hodowca nie produkuje na sztukę - nie jest to łatwe, sama musiałam zrezygnować z linii po 12 latach (nie życzę tego nikomu)
- Eliminuj z hodowli osobniki agresywne - mowa tu o zachowaniu ogółem, łącznie z zachowaniem samicy podczas odchowu - fretka hodowlana w ŻADNEJ sytuacji nie powinna przejawiać agresji
- Współpracuj z innymi hodowlami o podobnych celach hodowlanych
- Jeśli nie masz już warunków na dalsze prowadzenie linii, oddaj idealnego malucha komuś kto będzie kontynuował twoje dzieło i dziel się z nim całą swoją wiedzą - bo dobrych mentorów nigdy za wielu.
Kiedy będziesz mógł się pochwalić swoją linią ?
Pytanie na koniec bo odpowiedź nie dla każdego optymistyczna ;)
Za jakieś 10 - 20 lat, jeśli uda ci się wyprowadzić min 5 idealnych pokoleń .
Oczywiście możesz uważać, że już - w tej dziedzinie brak sędziów, ale czy twoje maluchy są dość rozpoznawalne bez imienia i przydomku ?