Świerzb uszny
Otodectes cynotis, świerzb uszny powszechnie występuje u psów ,kotów i fretek.
Dorosłe świerzbowce spędzają całe życie w uszach, rzadko wędrują po ciele. Składają pojedyncze jaja, a po trzech tygodniach rozwija się z nich dorosły osobnik.
Często nie ma objawów klinicznych lub występuje świąd ( fretka ociera uszy i potrząsa głową).
W przypadkach nieleczonych może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego, które wywołuje zapalenie ucha środkowego - fretka wówczas charakterystycznie skręca głowę.
Obserwujemy gęstą brązową lub czarną woskowatą wydzielinę, w której pod mikroskopem łatwo można zaobserwować dorosłe świerzbowce, larwy i jaja.
Należy leczyć wszystkie zwierzęta, trzymane razem.
Leczenie polega na wkropieniu do obu uszy iwermektyny, zabieg należy powtórzyć 2-krotnie w odstępach 4 dniowych.
Pchły
U fretek może wystąpić inwazja ctenocephaliudes.
Zazwyczaj zainfekowana fretka się drapie.
W przypadkach nieleczonych obserwuje się wyłysienie, a przy ciężkiej inwazji pojawia się niedokrwistość.
Inwazje rozpoznaje się, identyfikując pasożyta w okrywie włosowej lub czesząc sierść nad mokrym papierem - obsypujący się kał pcheł po kontakcie z wodą staje się czerwony.
Fretki można leczyć preparatami przeznaczonymi dla kotów.
Świerzb drążący
Pojawia się wówczas intensywny świąd całego ciała lub bardziej zlokalizowany-dotyczący tylko kończyn, w formie zapalenia skóry między palcami.
U chorych fretek występuje uogólniony świąd z zestrupieniem i zadrapaniami lub obrzmieniem kończyn z objawami samouszkodzenia i utratą pazurów.
Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte, może dojść do utraty dalszych odcinków kończyn.
Leczenie polega na przycinaniu pazurów i namaczaniu kończyn w celu usunięcia strupów. Chorej fretce podaje się iwermektynę.
Inne inwazje pasożytnicze
Bardzo rzadko, u zwierząt z immunosupresją, występuje Demodex, wywołujący hiperkeratozę. Diagnozuje się go w zeskrobinach skóry.
Wolno żyjące roztocza można znaleźć w małych, licznych zmianach na brzusznej stronie szyi i tułowia w sierpniu i wrześniu.
Wiosną i jesienią na fretkach czasami znajdują się kleszcze. Pracujące fretki wchodzą w jamy i może u nich wystąpić silna inwazja kleszczy. Najlepiej ich usunięcie zlecić lekarzowi weterynarii.
Muszyca może pojawić się po inwazji larw dwuskrzydłowych w ranach.
Maggie Lloyd (1999)>Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób: