^Back To Top

domowa hodowla fretek MUSZU

Układ moczowo-płciowy

Nerki położone są pozaotrzewnowo i usytuowane są w okolicy podlędźwiowej po obu stronach kręgosłupa, aorty i żyły głównej. Prawa Nerka znajduje się bardziej doczaszkowo, w dole ogoniastego płata wątroby. Doczaszkowa krawędź tej nerki leży na poziomie T14, a tuż przed nią znajduje się prawe nadnercze. Lewa nerka doczaszkową krawędzią usytuowana jest tuż za pierwszym kręgiem lędźwiowym.
Moczowody ułożone są wzdłuż dobrzusznej powierzchni mięśni podlędźwiowych i osiągają grzbietowo-boczną powierzchnie pęcherza doogonowo za jego szyjką.
Pęcherz moczowy usytuowany jest doczaszkowo tuż za otworem przednim do jamy miednicy i ma ok 2 cm długości, kiedy jest opróżniony. Cewka moczowa wychodzi z pęcherza na poziomie wejścia do jamy miednicy.
U samic umieszczona jest doogonowo i ma ujście na brzusznej ścianie pochwy w miejscu połączenia pochwy z przedsionkiem.
U samców tkanki prostaty otaczają trzon pęcherza, a cewka moczowa przechodzi przez nie. Doogonowo opuszcza kanał miednicy, zagina się doczaszkowo-dobrzusznie, dobrzusznie nad kością prącia , do ujścia napletka w środkowej okolicy jamy brzusznej doogonowo do pępka. Napletek składa się z fałdu skóry, który jest owłosiony na zewnątrz.



Układ rozrodczy samic składa się z pary jajników umieszczonych doogonowo do nerek.
Macica składa się z jajowód i stopniowo zwężających się długich rogów macicy, które łączą się w krótki trzon.
Pochwa jest krótka, 1,5-1,8 cm długości i przechodzi w srom.
U niedojrzałych i niebędących w rui fretek wargi sromowe są miękkie i małe. W okresie rui wargi sromowe się powiększają i nabrzmiewają

 

Układ rozrodczy samca składa się z pary worków mosznowych, umieszczonych poniżej odbytu i prącia zawierającego dwa ciała jamiste, rozpoczynające się od guzowatości kulszowej i łączące się przy zagięciu doczaszkowo, tworząc trzon prącia.
Z jądra i najądrza nasieniowodu przechodzi doczaszkowo przez kanał pachwinowy po każdej stronie nam moczowodem i przez prostatę, a następnie uchodzi do cewki moczowej.
Cewka moczowa przebiega w trzonie prącia otoczona przez ciało gąbczaste, które jest powiększone u podstawy i na końcu prącia, tworząc opuszkę i żołądź prącia; kości prącia znajduje się w żołędzi prącia.


Pod względem morfologicznym nerki fretki podobne są do innych gatunków.
Wytwarzanie moczu uzależnione jest od rodzaju i składu diety, może wynosić 8 - 140 ml dziennie.
U fretek występuje duża zdolność zagęszczania moczu, w niektórych próbkach stwierdzono nawet 2000 mOsm/ll, co mogłoby wskazywać, że fretka wywodzi się od zwierząt zamieszkujących pustynie.
W moczu zdrowych fretek może wystąpić wysokie stężenie białka.
U samców często występuje ciemnie zabarwienie moczu, które może powodować fałszywie dodatki wynik w kierunku ketonurii na paskach testowych - kolor moczu ma podobne zabarwienie do koloru paska.

Copyright © 2024. dhf Muszu  Rights Reserved.