^Back To Top

domowa hodowla fretek MUSZU

Układ pokarmowy

Jest typowy dla mięsożernych. Jama ustna duża, szczeliny wargowe sięgają dalej niż łamacze, a dół stawowy stawu skroniowo-żuchwowego ma krawędź, która zapobiega zwichnięciu żuchwy przy szerokim otwarciu jamy ustnej.
Szczęki są silne, żuchwa minimalnie większa od szczęki górnej, co umożliwia akcje tnącą w czasie żucia. Górne kły mogą wystawać po za dolną szczękę, a korzenie wszystkich kłów są dłuższe niż korony zębów, należy o tym pamiętać przy ich usuwaniu.

Zębów mlecznych 30, ułożonych 2(I3/4, C 1/1, P3/3)
Zębów stałych 34, ułożonych2(I3/3, C1/1, P 3/3, M 1/2)

Gdzie:
I - Inicisivi - Siekacze
C - Caninus - Kły
P - Praemolares - Zęby Przednie
M - Molares - Trzonowe

Po narodzinach widoczne są grzebienie na dziąsłach, a zęby mleczne wyrzynają się między drugim, a czwartym tygodniem życia. Stałe kły pojawiają się po 47 dniach, zanim wypadną mleczne kły w okresie 56-70 dni. Stałe siekacze wyżynają się między szóstym, a ósmym tygodniem, pozostałe zęby stałe po dziesiątym tygodniu życia. u fretek często występuje dodatkowe siekacze. Górny trzeci przedtrzonowy i dolny pierwszy trzonowy są łamaczami, każdy z nim wyposażony w trzy korzenie. pozostałe przednie mają po dwa korzenie, górny trzonowy 3, a dolne drugie jeden.

Przełyk zaczyna się w tylniej części gardła i wchodzi do wpustu żołądka, ma ok 18 cm długości. W okolicy szyi przebiega początkowo nad tchawicą, na wysokości wpustu klatki piersiowej układa się po jej lewej stronie. Dalej przełyk przechodzi przez rozwór przełykowy, między patami wątroby i wpada do żołądka. Na przełyku występują trzy obszary przewężeń: na początku, przy skrzyżowaniu z lewym oskrzelem i w rozworze przełykowym.

Żołądek jest prosty, podobny do żołądka psa i kota, ma różną wielkość i położenie, w zależności od wypełnienia. Leży w przedniej okolicy jamy brzusznej i przylega do doogonowej krzywizny wątroby.

Łatwo można odróżnić odźwiernik.

Jelito cienkie składa się z dwunastnicy, jelita czczego, biodrowego i ma ok 190 cm długości na ok 5 mm średnicy. Trudno jest odróżnić wizualnie poszczególne odcinki tego jelita. U fretek nie występuje jelito ślepa i zastawka biodrowo-okrężnicowa. Jelito cienkie i grube ułożone jest w doogonowej okolicy jamy brzusznej, tam również występuje węzeł chłonny krezkowy.

Okrężnica jest krótka, łączna długość części wpustowej, poprzecznej i zstępującej wynosi ok 10 cm.

Wątroba złożona z sześciu płatów: lewy boczny. Lewy przyśrodkowy, czworoboczny, prawy przyśrodkowy, prawy boczny i ogoniasty.

Pęcherzyk żółciowy w kształcie gruszkowatym, usytuowany między płatem czworobocznym, a prawym przyśrodkowym.

Przewód żółciowy wchodzi do dwunastnicy razem z przewodem trzustkowym.

Trzustka ma kształt litery V , wyróżnia się w niej dwie części: jedna sięga poniżej zstępującej dwunastnicy, a druga zajmuje obszar między żołądkiem i śledzioną.

Śledziona ma kształt półksiężyca i zabarwienie szaro-brązowe, jej wymiary to ok 5x2x0,8 cm.

Fretki mają pięć gruczołów ślinowych, które po stymulacji wydzielają różne rodzaje płynów. Po wymieszaniu powstaje z nich ślina, hipotoniczna wobec osocza. Ponieważ fretki zwykle bardzo szybko jedzą pokarm, ślina prawdopodobnie odgrywa zaledwie niewielką rolę w trawieniu, ale może być ważna przy lubrykacji pokarmu.
Mięśnie przełyku są prążkowane, odcinek szyjny i piersiowy wyścielony jest zrogowaciałym nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Żołądek ma dużą pojemność, dorosłe fretki mogą wypić 100 ml na 1 minutę, jednak potem wymiotują z łatwością w skutek reakcji nadmiernego rozciągnięcia żołądka lub stymulacji chemicznej . Wymiotowanie często poprzedzone jest przez odruchy zwrotne, nadmierne ślinienie, trzymanie głowy ku dołowi i przymykanie oczu.
W normalnych warunkach, po jedzeniu, większość pokarmu gromadzona jest w żołądku, gdzie treść miesza się z enzymami trawiennymi i kwasem solnym, zanim zostanie przesunięta do jelita cienkiego. Jelita fretki są krótkie, co powoduje szybkie przejście pokarmu przez przewód pokarmowy ( cykl trawienny trwa 3-4 godziny). Aby więc zapewnić odpowiednią strawność i wchłanianie składników w tak krótkim czasie, należy podawać fretką wysoko strawną dietę o dużej koncentracji energii.

 

 


 Maggie Lloyd (1999) Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób/ Ilustracje pochodzą z MARSHALL Anatomie Poster laminiert

Copyright © 2024. dhf Muszu  Rights Reserved.