^Back To Top

domowa hodowla fretek MUSZU

Układ szkieletowy



Fretka jak na swoją wielkość ma bardzo dużą czaszkę, czaszka jest bezszwowa, o wydłużonym kształcie

 




Kręgosłup zbudowany z:

    • kręgów szyjnych ( 7 szt)

 

    • kręgów piersiowych (15 szt)

 

    • kręgów lędźwiowych (5 szt)

 

    • kręgów krzyżowych (3 szt)

 

  • kręgów ogonowych ( 18 szt)



Kręgi fretki są duże w porównaniu z wielkością zwierzęcia. Kręgi szyjne są większe niż piersiowe, umożliwiają działanie potężnego umięśnienia, niezbędnego do poruszania głowy w czasie łapania ofiary.

2 pierwsze i ostatni 7-dmy kręgi szyjne to atlasy ( zbudowane z dwóch skrzydełek i otworu kręgowego, w którym łączy się tkanka nerwowa), pozostałe kręgi szyjne to Axis, z długim wyrostkiem nazwanym zębem, który idealnie pasuje do otworu w atlasie. Budowa analogiczna do innych ssaków


klatka piersiowa jest długa,z 14 lub 15 żebrami. Czasami zdarza się taż że fretka ma po jednej stronie 14, a po drugiej 15 żeber - to nie jest żadna anomalia.
Pierwsze 10 par żeber jest połączone z mostkiem, pozostałe tworzą łuk żebrowy. Wpust do klatki piersiowej, ograniczony przez pierwszą parę żeber i mostek jest bardzo wąski, co powoduje, że jakiekolwiek twory w przedniej części klatki piersiowej mogą szybko powodować zaburzenia połykania i duszności.
Tylna część klatki piersiowej jest znacznie szersza i obejmuje wiele narządów jamy brzusznej.
Mostek składa się z ośmiu kostnych segmentów i chrząstek wyrostka mieczykowatego.
Kręgi lędźwiowe mają połączenia stawowe umożliwiające znaczny zakres ruchu pionowego przy niewielkim ruchu bocznym. Trzy kręgi krzyżowe są zrośnięte, połączenia stawowe krzyżowo-biodrowe występują między pierwszym kręgiem krzyżowym, a kością biodrową.
Szkielet ogona składa się z 18 kręgów ogonowych. Trzy pierwsze kręgi tworzą sklepienie kanału miednicy, a drugi do piątego mają wgłębienie obejmujące tętnice i żyłę. Kolejne kręgi stają się coraz mniejsze, a ich budowa prostsza.
Kończyny są relatywnie krótsze i wszystkie cztery zakończone pięciu palcami z opuszkami i pazurami. Pazury się nie chowają i konieczne jest ich skracania.

Kończyna przednia zbudowana jest z kości ramieniowej, łokciowej i promieniowej, siedmiu kości nadgarstka, ułożonych w dwóch rzędach, oraz pięciu kości śródręcza i pięciu palców, gdzie pierwszy palec złożony 2 , a pozostałe z 3 paliczków.
Kończyna ta łączy się z klatką piersiową za pomocą mięśni połączeniem barkowo-piersiowym.
Obojczyk występuje w formie małej, spłaszczonej pałeczki, która leży w obrębie ścięgna mięśnia ramienno-głowowego, dlatego fretka bez problemu obraca głową w zakresie 180 stopni. Kończyna tylnia zbudowana z kości udowej, piszczelowej, strzałkowej, siedmiu kości stępu, pięciu kości śródstopia i palców jak w kończynie przedniej.
Kość piszczelowa jest najdłuższą kością kończyny, cienka kość strzałkowa łączy się z bocznym kłykciem kości piszczelowej i w dalszym odcinku zarówno z kością piszczelową jak i z kością stępu piszczelową.

W stawie kolanowym widoczne są 2 trzeszczki: rzepka, która ślizga się po bloczku na doczaszkowej powierzchni dalszej odcinka kości udowej i boczna trzeszczka usytuowana doogonowo na bocznym kłykciu kości udowej. U samców fretki występuje kość prąciowa w kształcie J, może osiągnąć 4,5 cm długości.

 


 

Maggie Lloyd (1999) Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób/ Ilustracje pochodzą z MARSHALL Anatomie Poster laminiert

Copyright © 2024. dhf Muszu  Rights Reserved.