^Back To Top

domowa hodowla fretek MUSZU

Słaba opieka matczyna

Wkrótce po porodzie noworodki szukają sutków i zaczynają ssać. Niektóre samice pozwalają ssać noworodkowi zaraz po urodzeniu, między urodzeniem kolejnych młodych, a inne czekają, aż skończy się poród i karmią je wszystkie razem. Po rozpoczęciu karmienia produkcja mleka bardzo szybko osiąga swój poziom, czasami jednak występuje brak laktacji, mimo próby ssania przez młode. W tych przypadkach noworodki będą stale piszczeć i próbować ssać, a jeżeli to się nie uda w krótkim czasie, miot padnie.
Znanych jest wiele częstych przyczyn bezmleczności i zostaną one omówione poniżej. Jeśli zostaną wszystkie wykluczone, u samicy może wystąpić niezdolność do produkcji mleka na tle genetycznym i nie należy jej dalej rozmnażać. W tych przypadkach konieczne będzie dostawianie innym matkom lub odchów ręczny. Dostawianie noworodków przebiega względnie łatwo, pod warunkiem, że są ciepłe i aktywne. Inaczej należy je ogrzewać i podawać im niewielką ilość glukozy, żeby je ożywić przed dostawieniem do innej samicy.

 

Warunki utrzymania

Jeśli warunki utrzymania są złe, samice, szczególnie pierworódki, mogą nigdy nie zaopiekować się swoim miotem, a produkcja mleka szybko ustanie. Należy wtedy umieścić samicę w spokojnym miejscu, nie za gorącym, unikać niepokojenia jej i zapewnić łatwy dostęp do pokarmu i wody, aż matka nawiąże więź z potomstwem i zacznie je prawidłowo karmić. Gdy samica ma zbyt długi oraz ciężki poród i jest wycieńczona, często wystarczy zaoferować jej wówczas smaczne, wysokokaloryczne dodatki podczas i po porodzie. Czasem będzie odczuwała ból i mogą być potrzebne leki przeciwbólowe. Odruchowe wydzielanie mleka można zwiększyć, stosując małe dawki oksytocyny i.m. podając noworodkom kilka kropli syropu z glukozy zwiększa się ich energię w poszukiwania sutków i rozpoczęcia ssania, a gdy zaczną już dobrze ssać, produkcja mleka bardzo szybko osiągnie prawidłowy poziom.

 

Małe mioty

Problem z laktacją występuje przy miotach mniejszych niż 5, gdyż ta liczba wydaje się być krytyczna do potrzymania laktacji. Mioty względnie łatwo można dostawiać innym samicom lub można dodawać nadmiar noworodków z innego miotu, żeby uzyskać odpowiednio dużą liczbę młodych do podtrzymania laktacji.

 

Żywienie

Żywienie samicy ma głęboki wpływ na jakość laktacji.
Samica utrzymana na diecie bytowej będzie produkowała mała ilość mleka, a jej potomstwo będzie mało przyrastało i miało słabą sierść. Takiej samicy należy podawać pierwszej jakości dietę, osiągając 30% poziom tłuszczu po 2 lub 3 tygodniach po porodzie. Noworodkom można dodatkowo podawać wilgotny pokarm i preparaty mlekozastępcze, ale najważniejsze jest dla nich mleko fretki. Odwodnienie może mieć niekorzystny wpływ na laktację, należy więc zawsze zapewnić dużo świeżej wody.

 

Choroby układowe

Gdy samica zachoruje z jakiegokolwiek powodu, obniży się jej produkcja mleka.
Noworodki będą wychudzone, będą i zaczną rozchodzić się , a nie trzymać się matki.
Zwykle ma to związek z zapaleniem gruczołu mlekowego lub macicy. Jeżeli leczy się uogólnione zakażenie odpowiednio szybko, samica nie przestaje produkować mleka. W zasadzie noworodki należy pozostawiać z matką, żeby mogła je karmić, gdy tylko będzie to możliwe, chociaż u samic zakażonych we wczesnej laktacji może wystąpić całkowita bezmleczność.
W czasie choroby samic należy podać młodym preparat mlekozastępczy 4 razy dziennie, a jej zapewnić doskonałe żywienie z wysokokalorycznym dodatkiem, w miarę potrzeb

 


Maggie Lloyd (1999)>Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób:

An,N.Q.and Evans,H.E.(1998)Anatomy of ferret.In J.G.Fox Biology and diseases of the ferret. Williams and Wilkins, Baltimore pp.19-70
Copyright © 2024. dhf Muszu  Rights Reserved.