Przyczyny i patogeneza
Choroba ta zagraża życiu samicy. Występuje w późnym okresie ciąży, chociaż może pojawić się w każdym innym okresie. Przypuszcza się, że przyczyna jest taka sama jak u świnki morskiej, u której niedobór energetyczny w późnej ciąży, w połączeniu ze stresem, powodują rozpad tkanki tłuszczowej w celu dostarczenia energii. Doprowadza to do stłuszczenia wątroby i ketozy, powodujących wystąpienie objawów klinicznych.
Choroba występuje zwykle u pierworódek z przeciętna ilością płodu,karmionych zwykłą dietą lub słabej jakości, u których wystąpił okres braku apatytu w końcowym etapie ciąży. Może pojawić się także u samic z dużym miotem, karmionych dobrą paszą. Brak apetytu, nawet krótszy niż 24 godziny, może spowodować wystąpienie choroby.
Objawy kliniczne
W późnej ciąży nagle pojawia się senność i osłabienie, może wystąpić odwodnienie i czarne smoliste stolce. Czasem obserwuje się hipotermię i utratę włosów. We krwi stwierdza się hipoglikemię i ketony, w moczu ketony. Występują nagłe upadki , poprzedzone niewielkimi objawami klinicznymi. Pośmiertnie wątroba jest blada i stłuszczona, obserwuje się niedokrwistość i owrzodzenie żołądka.
Leczenie
Bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie źródła stresu i przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Jeśli zostanie przeprowadzone przed 40 dniem ciąży, młode zwykle nie przezywają. W niektórych przypadkach, jeśli stan nie jest zbyt ciężki, możliwe jest ustabilizowanie stanu zdrowia samicy i opieka nad nią do czasu porodu. Jednakże rokowanie, nawet przy szybkim podjęciu leczenia, jest bardzo ostrożne i zależy od stopnia nacieczenia wątroby. Należy stosować preparaty inhalacyjne do indukowania znieczulenia, ponieważ samica nie jest w stanie skutecznie metabolizować leków iniekcyjnych. W czasie trwania zabiegu należy podawać glukozę dożylnie w formie infuzyjnej i zapewnić odpowiednie ogrzanie, żeby zapobiec hipotermii.
Po operacji należy zapewnić odpowiednie nawodnienie i podawać częste, małe, wysokokaloryczne posiłki. Wymagane jest intensywne leczenie, w tym płyny i dodatki ogrzewane, aż samica zacznie jeść odpowiednie ilości pokarmu.
Zapobieganie
Chorobie można zapobiec zapewniając samicy pokarm dobrej jakości i wodę przez cały okres ciąży. Należy zapewnić co najmniej dwa źródła wody i umieścić kilka misek z karmą, żeby w przypadku braku paszy w jednej z nich miała dostęp do innej. Można także uzupełnić pokarm wysokokalorycznymi dodatkami.
Maggie Lloyd (1999)>Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób: