^Back To Top

domowa hodowla fretek MUSZU

Odżywianie

Fretki są dobrymi myśliwymi i ich naturalna dieta składa się głownie z małych ssaków, ptaków, ryb, płazów i bezkręgowców. Ofiary są zjadane w całości dostarczając wartościowych witamin i minerałów oraz białka. Zwykle zjadane są na świeżo, chociaż czasami przechowywane do późniejszej konsumpcji.
    Wykonano niewiele badań nad dokładnymi potrzebami żywieniowymi fretek i dużo informacji przeniesiono z potrzeb żywieniowych norek i innych mięsożernych.

Poniższe informacje zebrano od kilku autorów, którzy osiągali dobre wyniki w hodowli fretek.


    Przy ustalaniu diety dla fretek ważne jest uwzględnienie koncentracji energii, składu aminokwasowego i strawności białek. Fretki są wyłącznie mięsożerne i wymagają diety bogatej w białko zwierzęce i tłuszcze, a niskiej we włókna. Mają małe zapotrzebowanie na węglowodany, jeżeli w diecie jest wystarczająca ilość białka i tłuszczu, substratów do glukogenezy. Strawność węglowodanów jest niska, chociaż lepsza w przypadku disacharydów. Fretki pobierają pokarm zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym, a ich szybki metabolizm i krótki czas przejścia pokarmu oznacza, że muszą otrzymywać wysoce strawny pokarm o dużej koncentracji energii i wysokim poziomie białka zwierzęcego. Dieta bogata w węglowodany może powodować niedobór białka i tłuszczu. W naturalnych warunkach zjadają do 10 posiłków dziennie.

Niezjedzony pokarm należy usuwać.


    Dorosłe fretki potrzebują około 840-1260 kJ/kg ( 200-300 kcal/kg) m.c. dziennie. W okresie rozwoju i reprodukcji potrzebna jest wysokoenergetyczna dieta, aż do 21000 kJ/kg (5000 kcal/kg).


    Pokarm dla dorosłych fretek powinien zawierać 30-40% białka(, dla fretek młodych i w czasie rozrodu nie mniej niż 35%. Tłuszcz zwiększa smakowitość i strukturę pokarmu oraz opóźnia opróżnianie żołądka, powodując odczucie sytości. Jednakże zawartość tłuszczu nie może być nadmierna, gdyż może ograniczyć pobieranie białka i minerałów. Wystarczające jest 18 - 20% tłuszczu, a aż 155 powinno być w formie nienasyconej i zawierać niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe jełczeją, co obniża ich smakowitość i powoduje destrukcję witaminy E. Należy więc fretkom zapewnić wystarczającą ilość witaminy E i właściwie przechowywać pokarm ( w hermetycznie zamkniętej puszcze, w ciemnym , chłodnym miejscu. Karma po otwarciu nadaje się do jedzenia max 3 miesiące).

Niedobór witaminy E predysponuje do zapalenia tkanki tłuszczowej (choroby żółtego tłuszczu).
    Ogólnie, fretki dobrze chowają się jeżeli otrzymują suchy pokarm  z odpowiednią zawartością białka ( min 80% białka zwierzęcego w białku całkowitym). Pokarm ten należy uzupełnić kilkoma kawałkami mięsa i sulementami. Puszkowy pokarm dla kotów lub psów zawiera niewystarczającą ilość białka dla fretek, może powodować niewielkie zmiany w okrywie włosowej i zmniejszoną płodność oraz zwiększa występowanie kamienia nazębnego. Diety o dużej zawartości białka pochodzenia roślinnego powiązane są z występowaniem kamicy moczowej i łasicowatych. Fretki lubią jajka i chętnie je jedzą jako okazjonalny przysmak. Często stosuje się naturalne składniki pokarmu, są one smaczniejsze niż dostępne w handlu.Chociaż ich wartość żywieniowa może być mniejsza, zwierzęta jedzą więcej, tym samym zaspokajają swoje dzienne potrzeby.


    Zapotrzebowanie mineralne i witaminowe nie zostało precyzyjnie określone. Tabela poniżej przedstawia odpowiednie ilości składników pokarmowych.
    Wodę należy dostarczać do woli w, przeciętna dorosła fretka wypija 75-100 ml wody dziennie. Fretki lubią się bawić wodą, należy więc zwracać uwagę, czy mają jej wystarczającą ilość i czy nie jest zabrudzona. Nie należy stosować galwanizowanych pojemników na wodę, gdyż mogą występować zatrucia cynkiem.

 

Składniki odżywcze       Zawartość w diecie                        Uwagi                 
Energia kJ/kg 21000 wymagana wysoka energetyczność
Białko % 30 - 40 min. 35 na rozwój lub produkcję
Tłuszcz % 18 - 20 wysoka zawartość nienasyconych
Węglowodany % 22 - 44 nie są niezbędne
Włókno % 2 -5 niska zawartość
Witamina A i.m./kg 33600 1000 - 4200 j.m./kg dziennie
Witamina D i.m./kg 3667 65 - 325 j.m./kg dziennie
Może zależeć od zawartości Ca, P i eksploatacji na światło UV
Witamina E i.m./kg 125 3 - 15 j.m./kg dziennie
Witamina K mg/kg 1
Witamina B1 (Tiamina) mg/kg 8,4 - 97,8
Witamina B2 (Ryboflawina) mg/kg 1,5 - 3
Witamina B6 (pirodoksyna) mg/kg 1
Witamina B12 (Cyjanokobalamina) mg/kg 0,12 2 - 13 ug/kg dziennie
Wapń % 1,1 - 2,2
Fosfor % 0,9 - 1,2
Chlorek sodu % < 1  
Magnez % 0,16 - 0,28 w zależności od poziomu Ca i P
Cynk mg/kg 105 - 215 niedobór może powodować zmiany skórne u młodych
Jod mg/kg 3 -5




Maggie Lloyd (1999)Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób:
Copyright © 2024. dhf Muszu  Rights Reserved.