Przyczyny i patogeneza
Czasem stwierdza się kamienie w pęcherzu moczowym lub w nerkach, głownie u samców, ale także i u ciężarnych samic, szczególnie gdy podaje im się pokarm zawierający białka roślinne. Kamienie występują częściej w pęcherzu niż w nerkach, mają różne rozmiary, od małego ziarenka do pojedynczych dużych tworów. Nie są znane dokładne przyczyny, ale prawdopodobnie kamienie tworzą się wtórnie przy zakażeniach układu moczowego lub ich formowanie zależne jest od składu mineralnego i zawartości białka w diecie. Najczęściej tworzone są przez fosforany magnezowoamonowe ( struwity). Dieta bogata w białko zwierzęce powoduje większe zakwaszenie moczu (pH 6) i w tych warunkach zahamowane jest tworzenie się kryształów struwitów. W jednym z opracowań udokumentowano kamicę moczową u 14% populacji fretek żywionych gotowym pokarmem dla psów, zawierającym zbyt małą dla fretek zawartość białka (Nguyen et. Al., 1979)
Objawy
Mogą wystąpić:
W nieleczonych przypadkach zatkanie cewki moczowej może skutkować mocznicą i śmiercią.
Leczenie i zapobieganie
Jeżeli występuje całkowite zatkanie cewki, należy usunąć je jak najszybciej. Cewnikowanie samców jest utrudnione, ponieważ kość prącia w kształcie litery "j" utrudnia przesuwanie kateteru, dlatego zaleca się przepchnąć kamień do pęcherza skąd można będzie go usunąć.
Kamicy moczowej można w dużym stopniu zapobiegać poprawiając jakość diety. Korzystne może być również stosowanie diety rozpuszczającej kamienie.